Chodzi o to, by język drętwy powiedział wszystko, co pomyśli głowa.
Blog > Komentarze do wpisu
Ciekawostki z Wikipedii
Z ostatnich dni – czytałem sobie o flocie Teksasu z czasów niepodległości tego kraju. Liczyła ona 4 szkunery i znikła w ciągu dwóch lat (1836-1838) na skutek działań floty brytyjskiej i amerykańskiej (okręty trudniły się w zasadzie korsarstwem), a przede wszystkim meksykańskiej (której atakowanie było najważniejszym celem utworzenia marynarki wojennej Teksasu).

Inny przykład: młyny św. Klary we Wrocławiu. Dotrwały w niezłym stanie od XIII wieku do II wojny światowej, ale wtedy zostały zniszczone przez Rosjan. Ruiny można było zrekonstruować, uzyskując ciekawą atrakcję turystyczną. Ale prezydent miasta zdecydował, że lepiej je wysadzić w powietrze. Śmieszne i straszne jest to, że pomysł skłonił do protestu nawet PRL-owskiego ministra kultury, ale prezydent był nieugięty i resztki młynów zniszczono – w 1975 r., który ogłoszono „Rokiem Ochrony Zabytków”.

I ostatni smaczek: grób świętej Paraskewy. Pochowano ją Epiwat w Serbii pod koniec XI wieku, ale później grób przenoszono: w 1238 r. do Trnowa, kilkadziesiąt lat później do Jass w Rumunii, później jeszcze – to już trzeci raz – do Belgradu, za czwartym razem w 1522 r. do Konstantynopola i za piątym w 1641 r. do Jass. Jak wędrowała za życia (Paraskewa urodzona w Serbii dotarła pieszo do Ziemi Świętej), tak i po śmierci.
niedziela, 14 września 2008, bekspejs

Polecane wpisy

  • Witamy Braka Banana

    Dużo pracy, dużo zajęć, nerwy i nerwicowe bóle żołądka. Tyle u mnie. Na rozweselenie wstawiam pytanie, jakie dostałem od J, kolegę i jednego z czytelników bloga

  • 30 rocznica baloniarstwa

    Śliczne zdjęcie przesłała mi niedawno J. Chciałem się podzielić - popatrzcie:  

  • Brygada Kryzys

    Czy rozumiecie, dlaczego światowy rynek finansowy się chwieje? Tych dwóch panów Wam wyjaśni. A przy okazji na śmiesznie (choć całkowicie prawdziwie) obnaży, na

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
statystyka